سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا
 
پنج شنبه 93 خرداد 1 , ساعت 10:17 صبح

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: 35 درصد صید کل کشور را سیستان و بلوچستان تشکیل می‌دهد.

 یکی از مزیت‌های نسبی سیستان و بلوچستان در بخش کشاورزی، شیلات و آبزی پروری است.

دسترسی آسان به آب‌های آزاد اقیانوسی، وجود اسکله‌های متعدد، منابع آبی داخلی این استان، فراهم بودن زمینه صادرات، پرورش میگو، اختصاص 35درصد صید کل کشور به این استان می‌طلبد که برنامه‌ریزی لازم برای بالفعل کردن این استعداد‌ها صورت پذیرد.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان، ایجاد اشتغال از طریق تجهیز و توسعه ناوگان، ایجاد اشتغال از طریق صنایع شیلاتی، اصلاح و بهسازی روش‌های صید و حمل و نقل آبزیان و ... را از جمله اهداف اداره کل شیلات در زمینه ارتقاء و پیشرفت صنعت صید و صیادی در این استان عنوان کرد.

گلشنی عنوان کرد: با توجه به ظرفیت‌های موجود، اشتغال و روند رو به رشد صید و صیادی، وجود مراکز علمی دانشگاه دریانوردی، مراکز علمی کاربردی و دبیرستان شیلات با رشته‌های تحصیلی و گرایش‌های مختلف در زمینه صید و صیادی و تکثیر و پرورش میگو، در صورت تأمین اعتبارات عمرانی موردنیاز همگام با توسعه سرمایه‌گذاری قدم مثبتی در زمینه بالا بردن استفاده از ظرفیت‌ها برداشته خواهد شد.

وی گفت: فانوس ماهی‌ها (میکتوفید‌ه) از ماهیان میانزی هستند که دارای فراوانی نسبتا زیادی در شمال اقیانوس هند و تراکم بالایی در آب‌های دور عمان است.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: از فانوس ماهی‌ها در کارخانه‌ها به منظور تهیه پودر ماهی نیز استفاده می‌شود.

گلشنی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین محور فعالیت شیلات، تکثیر و پرورش میگو است، پرورش میگو در این استان با توجه به ویژگی‌های خاص منطقه از قبیل دمای مناسب، کیفیت آب، وجود اراضی وسیع و بلا معارض، در دسترس بودن‌ آب‌دریا و ... چشم‌انداز روشن و موفقیت‌آمیزی را فراهم کرده است به طوری که تنها استانی است که دو بار در سال میگو در آن پرورش می‌یابد و الگویی برای کل کشور است.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان، آموزش‌ و ترویج روش‌های نوین آبزی پروری، تولید محصول صادراتی با ارز‌آوری بالا، ایجاد صنایع و خدمات وابسته، ایجاد زمینه جذب و سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، استفاده از ظرفیت‌های موجود در منطقه به ویژه از آب و خاک و ... را تنها بخشی از اهداف اداره کل شیلات در زمینه اجرای فعالیت‌های توسعه آبزی پروری در منطقه و کشور برشمرد.

گلشنی اضافه کرد: در سال‌های اخیر، سالانه میزان برداشت ماهی از شهرهای بندری این استان 10 درصد افزایش داشته است.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان 60 درصد تهیه مواد اولیه کارخانجات را در راستای تولید کنسرو تن ماهی به خود اختصاص داده است.  

وی افزود: در زمینه ماهی‌های تجاری به دلیل آنکه صید بی‌رویه توسط صیادان غیرمجاز صورت می‌گیرد مشکلاتی را به وجود آورده‌اند که از نیروی انتظامی، دریابان‌ها و به ویژه مردم تقاضا می‌شود تا جلوی این کار را بگیرند.


یکشنبه 92 دی 8 , ساعت 4:14 عصر

138حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ با اشاره‌ به‌ مشکلات‌ منطقه‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ بویژه‌ خشکسالی‌ 5 سال‌ اخیر افزودند: دوستان‌ ما در افغانستان‌ باید به‌ وظیفه‌ خودشان‌ در مورد فرستادن‌ آب‌ به‌ این‌ منطقه‌ عمل‌ کنند و توقع‌ جدی‌ ما این‌ است‌ که‌ در مسئله‌ آب‌ هیرمند حق‌ ایران‌ و مردم‌ استان‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ ضایع‌ نشود و نظام‌ اسلامی‌ این‌ توقع‌ جدی‌ را دنبال‌ خواهد کرد.
ایشان‌ با یادآوری‌ خدمات‌ گسترده‌ای‌ که‌ پس‌ از انقلاب‌ در منطقه‌ سیستان‌ صورت‌ گرفته‌ است‌ افزودند: سیستان‌ با استعدادهای‌ فراوان‌ انسانی‌ و تواناییهای‌ بالقوه‌ طبیعی‌، همچنان‌ با مشکلات‌ بزرگی‌ روبروست‌، اما با همت‌ و تلاش‌ بیشتر دولتمردان‌ و یاری‌ مردم‌ وفادار و مؤمن‌ سیستان‌، همه‌ این‌ مشکلات‌ حل‌ خواهد شد و آینده‌ بسیار درخشان‌ این‌ منطقه‌ تحقق‌ خواهد یافت‌.
مقام‌ معظم‌ رهبری‌ با اشاره‌ به‌ محبت‌ دیرینه‌ مردم‌ منطقه‌ سیستان‌ به‌ اهل‌ بیت‌ (علیهم‌ السلام‌)، حضور علمای‌ گرانقدر و شخصیتهای‌ علمی‌ ـ فرهنگی‌ در تاریخ‌ این‌ منطقه‌ را، نشاندهنده‌ عمق‌ فرهنگ‌ و آگاهی‌ و معرفت‌ مردم‌ سیستان‌ خواندند و با تجلیل‌ از شهدای‌ دلاور زابل‌ و دیگر بخشهای‌ سیستان‌ افزودند: جوانان‌ منطقه‌، همراه‌ با نشاط «علمی‌، اجتماعی‌ و سیاسی‌»، دشمن‌شناسی‌ و آگاهیهای‌ خود را روز به‌ روز افزایش‌ دهند چرا که‌ اسلام‌، انقلاب‌ و کشور به‌ آگاهی‌ - همت‌ و استمرار حضور مردم‌ در صحنه‌ نیاز دارد.
ایشان‌ با ابراز تأسف‌ از برخی‌ موانعی‌ که‌ در راه‌ سوادآموزی‌ و فعالیتهای‌ اجتماعی‌ دختران‌ و زنان‌ در بعضی‌ مناطق‌ وجود دارد افزودند: اسلام‌ در این‌ زمینه‌ها تفاوتی‌ میان‌ زن‌ و مرد قائل‌ نیست‌ و همه‌ بویژه‌ پدران‌ و مادران‌ باید به‌ سوادآموزی‌ و فعالیتهای‌ اجتماعی‌ دختران‌ و زنان‌ کمک‌ کنند تا انقلاب‌ اسلامی‌ همچنان‌ از نیروی‌ عظیم‌ حضور زنان‌ در صحنه‌ برخوردار باشد.
رهبر معظم‌ انقلاب‌ تنفر شدید و مخالفتهای‌ گسترده‌ ملتهای‌ خاورمیانه‌ و منطقه‌ خلیج‌ فارس‌ را با حضور نظامی‌ امریکا خاطرنشان‌ کردند و افزودند: استکبار جهانی‌ با شعار دمکراسی‌ در صدد حضور در منطقه‌ و تأمین‌ منافع‌ نامشروع‌ خود است‌ اما آیا بی‌اعتنایی‌ به‌ افکار و آرای‌ عمومی‌ مردم‌ منطقه‌، احترام‌ به‌ دمکراسی‌ است‌ یا ریاکاری‌ و دروغ‌ و فریب‌؟
حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ نیروی‌ اراده‌ ملتها را تنها عامل‌ پایداری‌ در برابر دیکتاتوری‌ جهانی‌ برشمردند و تأکید کردند: ملت‌ ایران‌ با وحدت‌ کلمه‌ و ایمان‌ و استقامت‌ خود، به‌ پایداری‌ در مقابل‌ دشمن‌ ادامه‌ خواهد داد.
قبل‌ از سخنان‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌، حجت‌‌الاسلام‌ والمسلمین‌ بیانی‌ امام‌ جمعه‌ زابل‌ ضمن‌ خیرمقدم‌ به‌ ایشان‌ و تأکید بر وفاداری‌ آحاد مردم‌ به‌ اسلام‌ و ولایت‌، برخی‌ مشکلات‌ موجود در منطقه‌ را تشریح‌ کرد.
گزارشهای‌ دریافتی‌ از سفر رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ به‌ زابل‌ همچنین‌ حاکیست‌ با وجود آنکه‌ مراسم‌ استقبال‌ مردمی‌ در خیابانها پیش‌بینی‌ نشده‌ بود، هزاران‌ نفر از مردم‌ این‌ شهر در حرکتی‌ خودجوش‌، در خیابانها به‌ ابراز احساسات‌ پرشور نسبت‌ به‌ ایشان‌ پرداختند.


یکشنبه 92 دی 8 , ساعت 4:13 عصر

دفتر مقام‌ معظم‌ رهبری‌ با تجلیل‌ از استقبال‌ عظیم‌ و پرشور مردم‌ متدین‌ و خون‌گرم‌ استان‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ از رهبر معظم‌ انقلاب‌ تأکید کرد این‌ استقبال‌ به‌ یاد ماندنی‌ نشان‌ دهنده‌ استمرار حضور آگاهانه‌ی‌ ملت‌ عدالت‌خواه‌، استقلال‌ طلب‌ و آزادی‌خواه‌ ایران‌ در صحنه‌ی‌ دفاع‌ از آرمان‌های‌ انقلاب‌ اسلامی‌ به‌ شمار می‌رود.

متن‌ اطلاعیه‌ دفتر مقام‌ معظم‌ رهبری‌ به‌ این‌ شرح‌ است‌:(1381/12/12)

بسم ‌الله‌ الرحمن ‌الرحیم‌

سیستان‌ و بلوچستان‌ سرزمین‌ محرومیت‌های‌ تاریخی‌ و دیار ایمان‌ و صبر و سلحشوری‌، در روزهای‌ اخیر پرچم‌دار آگاهی‌، وفاداری‌ و غیرت‌ دینی‌ ملت‌ بزرگ‌ ایران‌ شد و در استقبال‌ از رهبر فرزانه‌ انقلاب‌ صحنه‌های‌ شورانگیزی‌ آفرید که‌ بی‌تردید هیچ‌ قلم‌ و زبانی‌ یارای‌ توصیف‌ و تصویر آن‌ را ندارد. حماسه‌ی‌ بی‌بدیلی‌ که‌ در هفته‌ اخیر فراتر از مرزهای‌ قومی‌، مذهبی‌ و طائفه‌ای‌ در زاهدان‌، چابهار، ایرانشهر و زابل‌ جاری‌ شد و هر بیننده‌ای‌ را به‌ شور و شوق‌ و حیرت‌ وا داشت،‌ جز با معیارهائی‌ نظیر ایمان‌ عمیق‌ مذهبی‌، وفاداری‌ به‌ آرمان‌های‌ انقلاب‌ و امام‌، ولایت‌مداری‌، آگاهی‌، عدالت‌خواهی‌، استقلال‌طلبی‌ و آزادی‌خواهی‌ قابل‌ ارزیابی‌ و تحلیل‌ نیست‌ این‌ شور پرشعور همچنین‌ نشان‌ از این‌ حقیقت‌ پرطراوت‌ دارد که‌ ملت‌ عظیم‌الشأن‌ ایران‌ همچون‌ گذشته‌ انقلاب‌ و نظام‌ اسلامی‌ را با حضور تعیین‌ کننده‌، یکپارچه‌ و مقتدرانه‌ی‌ خود به‌ پیش‌ می‌برد و پرچمی‌ را که‌ امام‌ راحل‌ در سرزمین‌ اسلامی‌ برافراشت‌ همچنان‌ در اهتزاز نگه‌ خواهد داشت‌.
دفتر مقام‌ معظم‌ رهبری‌ ضمن‌ تجلیل‌ از وحدت‌ و همدلی‌ مثال‌زدنی‌ شیعه‌ و سنی‌ در استان‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ از کلیه‌ طوائف‌ و اقوام‌ سلحشور بلوچ‌ و سیستانی‌ و دیگر مرزداران‌ دلاور این‌ منطقه‌ و نیز علمای‌ آگاه‌ و روحانیون‌ فهیم‌ شیعه‌ و سنی‌، خانواده‌های‌ معظم‌ شهیدان‌، جانبازان‌ و آزادگان‌، فرهیختگان‌ و نخبگان‌ افتخارآفرین‌ استان‌ و دیگر قشرهای‌ مردم‌ بویژه‌ جوانان‌ پرشور، پرنشاط و باهوش‌ این‌ منطقه‌ که‌ در دیدارهای‌ مختلف‌ با رهبر معظم‌ انقلاب‌ صفا و صمیمیتی‌ به‌ راستی‌ فراموش‌ ناشدنی‌ از خود نشان‌ دادند صمیمانه‌ قدردانی‌ و سپاس‌گذاری‌ می‌کند.
دفتر مقام‌ معظم‌ رهبری‌ همچنین‌ از کلیه‌ اعضاء محترم‌ هیئت‌ دولت‌ و مسئولان‌ دستگاه‌ها و نهادهای‌ مختلف‌، فرماندهان‌ عالی‌رتبه‌ نظامی‌ و انتظامی‌، استاندار و دیگر مسئولان‌ محلی‌ که‌ در این‌ سفر تلاش‌ خود را برای‌ تحقق‌ رهنمودهای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ در رفع‌ محرومیت‌ها و حل‌ مشکلات‌ استان‌ به‌ کار گرفتند تشکر می‌کند و امیدوار است‌ با همت‌ و جدیت‌ بیشتر مسئولان‌ ملی‌ و محلی‌ طرح‌های‌ پیش‌بینی‌ شده‌ برای‌ پیشرفت‌ استان‌ در زمان‌ مشخص‌ اجرا شود و نتایج‌ تلاش‌ خدمتگزاران‌ ملت‌ غبار محرومیت‌ را از چهره‌ی‌ مصفا و با وفای‌ مردم‌ مؤمن‌ و سرافراز سیستان‌ و بلوچستان‌ هر چه‌ بیشتر بزداید ان‌شاءالله‌.
دفتر مقام‌ معظم‌ رهبری‌
12 اسفند 1381


یکشنبه 92 دی 8 , ساعت 4:12 عصر

تشکیل جلسه جمعی از مسئولان نظام در حضور رهبر انقلاب برای بررسی راه‌های تسریع محرومیت‌زدایی سیستان و بلوچستان

رئیس‌ جمهور، معاون‌ اول‌ رئیس‌ جمهور، 13 نفر از وزیران‌، دبیر شورای‌ عالی‌ امنیت‌ ملی‌، رئیس‌ سازمان‌ صدا و سیما، رئیس‌ سازمان‌ مدیریت‌ و برنامه‌ریزی‌، رئیس‌ کل‌ بانک‌ مرکزی‌، رئیس‌ ستاد کل‌ نیروهای‌ مسلح‌، فرماندهان‌ عالی‌رتبه‌ نظامی‌ و انتظامی‌ و مسئولان‌ دستگاه‌های‌ مختلف‌ و استاندار و نمایندگان‌ ولی‌ فقیه‌ در استان‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ در جلسه‌ای‌ با حضور رهبر معظم‌ انقلاب‌، راه‌های‌ تسریع‌ در محرومیت‌زدایی‌ از استان‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ و اجرای‌ طرح‌های‌ تصویب‌ شده‌ در سفر اخیر حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ به‌ این‌ استان‌ را بررسی‌ کردند.
در این‌ جلسه‌ اعلام‌ شد در 3 سال‌ آینده‌ 1040 میلیارد ریال‌ صرف‌ اجرای‌ طرح‌های‌ مختلف‌ برای‌ حل‌ مشکلات‌ مردم‌ و رفع‌ محرومیت‌های‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ خواهد شد.
حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ در این‌ جلسه‌ با تأکید بر لزوم‌ پیگیری‌ جدی‌ و تسریع‌ در اجرای‌ طرح‌های‌ پیش‌بینی‌ شده‌ در این‌ سفر، تحقق‌ کامل‌ مصوبه‌ بسیار مفید دولت‌ و نیز اجرای‌ طرح‌ مقابله‌ با خشکسالی‌ در استان‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ افزودند: سیستان‌ و بلوچستان‌ را باید با نگاهی‌ جدید و از زاویه‌ اهمیت‌ فراوان‌ این‌ منطقه‌ در ارتباط ایران‌ با اقتصاد و تجارت‌ جهان‌ مورد توجه‌ ویژه‌ قرار داد.
ایشان‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ را دروازه‌ تجارت‌ کشور با مناطق‌ شرقی‌ جهان‌ و قاره‌ آسیا خواندند و افزودند: بندر بسیار مهم‌ چا‌بهار در دریای‌ عمان‌، مرز دریایی‌ طولانی‌، همجواری‌ با دو کشور پاکستان‌ و افغانستان‌ و ظرفیت‌ بسیار خوب‌ ترانزیتی‌ از جمله‌ ویژگی‌هایی‌ است‌ که‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ را از اهمیتی‌ مضاعف‌ برخوردار می‌سازد.
رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ با اشاره‌ به‌ استعدادهای‌ طبیعی‌ و انسانی‌ این‌ منطقه‌، از سیستان‌ و بلوچستان‌ بعنوان‌ کلید عمران‌ شرق‌ کشور یاد کردند و افزودند: بهبود اوضاع‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ می‌تواند استان‌های‌ همجوار را نیز رونق‌ بخشد.
ایشان‌ ایجاد حرکتی‌ پرقدرت‌ را برای‌ آغاز توسعه‌ استان‌ ضروری‌ برشمردند و خاطرنشان‌ کردند: ستاد توسعه‌ محور شرق‌ که‌ تشکیل‌ آن‌ در مصوبه‌ دولت‌، پیش‌بینی‌ شده‌ است‌ باید بطور جدی‌ فعال‌ شود و با پیگیری‌ کارها نظارت‌ بر روند اجرای‌ طرح‌ها، رفع‌ نواقص‌ احتمالی‌ و گزارش‌ مستمر فعالیت‌های‌ انجام‌ شده‌، روند حل‌ مشکلات‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ و پیشرفت‌ این‌ منطقه‌ را دنبال‌ کند.
ایشان‌ توجه‌ ویژه‌ به‌ مسئله‌ امنیت‌ عمومی‌ و مرزها را در استان‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ خواستار شدند و با تأکید بر لزوم‌ برخورد جدی‌ با باندهای‌ قاچاق‌ افزودند: باید با سیاست‌گذاری‌ دقیق‌ و هماهنگی‌ در اجرا، این‌ موضوعات‌ مهم‌ را پیگیری‌ کرد.

ادامه مطلب...

یکشنبه 92 دی 8 , ساعت 4:9 عصر

 بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌
 الحمدللَّه ربّ العالمین. والصّلاة و السّلام على سیّدنا و نبیّنا النبىّ الاعظم والرسول المکرّم سیّدنا المصطفى محمّد و على آله الطیّبین الطاهرین المنتجبین. والسّلام علیکم و رحمةاللَّه و برکاته‌
  بعد از اشتیاقى طولانى، امروز به فضل پروردگار توفیق پیدا کردم که بار دیگر در جمع شما مردم عزیز و با محبّت و وفادار استان سیستان و بلوچستان حاضر شوم.
این استان براى شخص من، استان خاطره‌هاست. به گذشته ذهنِ خود که مراجعه مى‌کنم، یادگارهاى ذهنى فراوان از این استان به‌صورت پى‌درپى در طول سالیان، موجود است. اگرچه این خاطره‌ها برخى ناهنجاریها و تلخیها را دارد؛ اما شیرینى آنها بیشتر است. در دوران رژیم طاغوت، تبعید تلخ بود، اما آشنایى با مردم عزیز این استان بسیار شیرین بود. در سالهاى قبل از انقلاب، یعنى سال پنجاه‌وشش و پنجاه‌وهفت که به توفیقِ جبرى در این استان اقامت داشتم، گنجینه‌اى از زیباییها و خاطره‌هاى شیرین در ذهن من انباشته شد. سالها قبل از آن هم مردم عزیز و مؤمن همین شهر زاهدان از زبان من حقایقى را درباره نهضتِ تازه آغاز شده اسلامى شنیدند. در سال 1342 در همین شهر زاهدان دلهاى گرم و بامحبّتِ مردم این جرأت و امید را به من بخشید که بتوانم درباره حسّاسترین مسائلِ آن روز با آنها حرف بزنم. البته عکس‌العمل رژیم جبّار طاغوت سخت بود. مأموران در همین فرودگاهى که امروز وارد زاهدان شدم، مرا به هواپیما سوار و به قزل‌قلعه تهران منتقل کردند. ممکن است این خاطره به نظر تلخ بیاید؛ اما به شما صادقانه عرض کنم این یکى از شیرین‌ترین خاطره‌هاى زندگى من در دوران مبارزات طولانى با طاغوت است؛ زیرا من آن روز زاهدان و مردم آن را کشف کردم و از مرد و زن، سیستانى و بلوچ، یزدى و بیرجندى و کرمانى و سایر اقوامى که در این استان هستند، محبّتها دیدم و آنها را شناختم. در سال 1356 که بار دیگر در حال تبعید به زاهدان و از آن‌جا به ایرانشهر آمدم، این آشنایى به من کمک کرد تا بتوانم به اعماق دل پُرمحبّت و گرم مردم این استان راه پیدا کنم.
محرومیتهایى که در این استان دیدم، یک انگیزه قوى و آرزوى بزرگ در من به‌وجود آورد و آن این‌که باید به این استانِ با این همه استعداد و به این مردمِ با این همه صفا کمک کرد تا بتوانند زندگى سعادتمند و لایق شأن خود را در پیش گیرند. لذا بعد از پیروزى انقلاب، اوّلین حکم مأموریتى که امام رضوان‌اللَّه‌علیه صادر کردند، حکمى به این بنده حقیر براى سفر به استان سیستان و بلوچستان بود. من آمدم و مناطق گوناگون این استان را از نزدیک دیدم و انقلاب وظیفه خود را در قبال این استان حس کرد. از جنوبى‌ترین نقاط استان، از منطقه چابهار و نیکشهر و نِبت و فَنّوج و اِسپَکه و غیره تا مناطق شرقى این استان، منطقه سراوان و جالق و سرباز و از مناطق شمالى این استان، منطقه زابل و دریاچه هامون تا غرب این استان، منطقه بَزمان و دَلگان و چاه‌هاشم و جازموریان و غیره خبرها گرفتم، با مردم این مناطق نشستم، داخل کپرها رفتم و با دردها و رنجهاى اینها که در دوران رژیم طاغوت بر روى هم انباشته و متراکم شده بود، آشنا شدم. انقلاب خود را در قبال سیستان و بلوچستان موظّف دید و کار از روزهاى اوّل شروع شد. جهاد سازندگى و اجتماعات و جمعیتهاى مردمىِ خودجوش در این مناطق مشغول کار شدند. جوانان امروزِ زاهدان و ایرانشهر و چابهار و زابل نمى‌دانند که گذشته این استان چگونه بود. اگر گذشته وحشتناکِ زندگى در این استان تصویر شود، معلوم مى‌شود که نظام اسلامى در این منطقه چه خدمات بزرگ و گرانبهایى انجام داده است. اما آن حقیقتى که از یاد من نمى‌رود و امیدوارم یکایک مسؤولان همیشه آن را به یاد داشته باشند، این است که این استان چندین برابر آنچه که به آن خدمت شده، نیازمند خدمت است. محرومیتهایى که بر اثر تسلّط طولانى پادشاهان جبّار و بى‌فکر و بى‌کفایت بر مردم این استان تحمیل شده است، باید در طول مدّت برطرف شود. بخصوص پنج سال خشکسالى پى‌درپى در این استان، مشکلات را مضاعف کرده است. مسؤولان دولت جمهورى اسلامى یک فهرست طولانى از کارهایى که باید در این استان انجام گیرد، بر روى کاغذ آوردند، تصویب نمودند و مسؤولیتها را بین وزرا تقسیم کردند.
من دیشب تا پاسى از شب با وزرا نشستم، از یکایک آنها سؤال کردم: از وظایفى که بر عهده آنهاست، این‌که چقدر انجام گرفته و برنامه براى آینده چیست. این انگیزه و همّتى که امروز ما را نسبت به مسائل مردم این استان حسّاس مى‌کند، به فضل پروردگار خواهد توانست گامهاى بسیار بلندى را براى عمران و آبادانى و امنیت و پیشرفت فرهنگى این استان بردارد. شکّى نیست که خدمت زیادى شده است؛ اما شکّى هم نیست که محرومیت هنوز خیلى زیاد است. در این استان زمینه‌هاى عمران و پیشرفت فراوان است. این استان از لحاظ وضع هوا - که براى کشاورزى بسیار مساعد است - از لحاظ معدن، از لحاظ آبزیان و شیلات، از لحاظ مسیر ترانزیت تجارى، از لحاظ مردم با استعداد و از لحاظ داشتن مرزهاى طولانى، استان حسّاسى است. مرز آبى و خاکى این استان، هزار و پانصد کیلومتر است. مسائل این استان در دل خود تهدیدهایى دارد که مى‌شود آنها را به فرصتها تبدیل کرد و از فرصتها استفاده نمود تا تهدیدها را برطرف کرد.
در این استان، مسأله امنیت یک مسأله اساسى است. همسایگى با دو کشور و در مسیر قاچاق اجناس خطرناک و مواد مخدّر و غیره قرار گرفتن، براى این استان یک وسیله ناامنى است. یکى از وظایف حتمى مسؤولان، برخورد با این پدیده است. قاچاق مواد مخدّر یعنى سوداگرى مرگ، سوداگرى بیمارى، سوداگرىِ از کار افتادگى انسانها و نابود کردن نسل جوان. هیچ مجوّز شرعى براى چنین کار جنایتکارانه‌اى وجود ندارد. همه قشرهاى مردم عزیز این استان باید در قبال مسأله قاچاق مواد مخدّر حسّاس باشند. البته خطر قاچاق منحصر به قاچاق مواد مخدّر نیست؛ چرا که در کنار آن، اشرار و سوءاستفاده‌چیان و فرصت‌طلبان بى‌انصاف و بى‌رحم قرار دارند. قاچاقچیان کلان هم عامل تهدیدند؛ زیرا تجارت و داد و ستد سالم کشور را تهدید مى‌کنند. دولت و مسؤولان خود را در قبال این مسائل موظّف مى‌دانند، مردم هم باید کمک کنند. آحاد مردم عزیز این استان باید وظیفه همکارى نکردن با اشرار و قاچاقچیان را همیشه به کسانى که به این نکته توجّه ندارند، گوشزد کنند. راه صحیح و سالم بازرگانى - که مردم این استان داراى میل داد و ستد و بازرگانى‌اند - باید بر روى مردم باز شود.
یکى از برجستگیهاى مهم این استان، ایمان عمیق اسلامى مردم، چه سنّى و چه شیعه است. ایمان عمیق اسلامى، یکى از نقاط قوّت این مردم است. لذا نظام اسلامى که امروز پرچم عزّت اسلام را در دنیا به دست گرفته و قدرتمندانه با صداى بلند از اسلام و قرآن دفاع مى‌کند، متّکى به حمایت این ایمانها و دلهاست. هرجا ایمان اسلامى هست، لشکریان جان‌برکف نظام اسلامى در آن‌جا هستند. امروز در هر نقطه‌اى از دنیاى اسلام که شما بروید، پرچم برافراشته‌اى که امام راحل عظیم‌الشّأنِ ما در دفاع از عزّت اسلامى بلند کرد، مایه افتخار و عزّت و هویّت محسوب مى‌شود. مسلمان و کشور اسلامى در دنیا زیاد است؛ اما فرق است میان ملتهایى که نامشان مسلمان است و معتقد به اسلامند، درعین‌حال حاکمیت و قدرتمدارى قدرتهاى ضدّاسلامى را با گوشت و پوست خود در داخل کشورهایشان تجربه و حس مى‌کنند، و ملتى که اسلام را به عنوان حاکم بر زندگى خود پذیرفته و پرچم حاکمیت قدرتمند اسلام را در دست گرفته، تحمیل هیچ حکومتى را قبول نمى‌کند، زیر بار هیچ قدرت فرامرزى و بین‌المللى نمى‌رود و تهدید و تطمیع قدرتهایى که از بُن و بنیاد با اسلام مخالفند، آن ملت را از دفاع از اسلام باز نمى‌دارد. امروز جمهورى اسلامى مظهر چنین دولت و ملت ایران مظهر چنین ملتى است. دفاع از این ملت و دفاع از نظام قدرتمند اسلامى که اسلام را با عزت خود و با همان قدرت نبوى در دنیا بر سرِ دست مى‌گیرد و به آن افتخار مى‌کند، مال مردمان مؤمن است و شما مردم استان سیستان و بلوچستان از ایمان برخوردارید و اسلام را از بُن دندان و با همه وجود قبول دارید. البته باید مراقب باشید که دشمنان اسلام این همزیستى و برادرى بین شیعه و سنّى را به هم نزنند. یکى از افتخارات ما این است که مردم ما در نقاطى که تفاوتهاى مذهبى و قومى وجود دارد و امکان و زمینه اختلاف هست، از درگیرى و اختلاف قومى و مذهبى پرهیز مى‌کنند. دشمنان این را نمى‌پسندند. جنگ شیعه و سنّى براى دشمنان اسلام خیلى قیمت دارد. اختلاف و تفرقه میان امّت اسلامى موجب مى‌شود که معنویت، طراوت، قدرت، شکوه و عظمت ائتلاف ملى شما را در هم بشکند و همان‌طور که قرآن فرموده است «و تذهب ریحکم(1)».                                                                                                                 
امروز بنده از گوشه و کنار عالم اطّلاع دارم. همان دستهاى استعمارى که در طول قرنهاى گذشته سعى مى‌کردند بین شیعه و سنّى اختلاف ایجاد کنند، امروز هم تلاش مى‌کنند براى این‌که بین شیعیان و سنّیان، کینه و برادرکشى و اختلاف به‌وجود آورند. شما مردم هوشمند باید مراقب باشید. شاید یک عدّه خیال کنند که ایجاد اختلاف به نفع مذهب آنهاست، در حالى که اشتباه مى‌کنند. هر کس داراى هر مذهبى است، به عقاید و ارزشهاى خود احترام مى‌گذارد و این حقّ اوست. اما این احترام گذاشتن نباید با اهانت به ارزشهاى جمعیت دیگرى همراه شود که در اعتقادات با آنها موارد اختلافى دارند. ما متّفقاً به یک اسلام، به یک کعبه، به یک پیغمبر، به یک نماز، به یک حج، به یک جهاد و به یک شریعت معتقدیم و عمل مى‌کنیم. موارد اختلاف به‌مراتب کمتر از موارد وحدت و اتّفاق‌نظر است. دشمنان اسلام مى‌خواهند بین شیعه و سنّى، نه فقط در نقاطى از ایران بلکه در همه دنیاى اسلام، اختلاف بیندازند. من خبر دارم که تلاش مى‌کنند. اتّفاق‌نظر برادران مسلمان و همراهى آنها با یکدیگر در دفاع از اسلام و نظام اسلامى به این ملت و به این کشور و نظام قدرت مى‌دهد. تا امروز هم همین را ثابت کرده‌اید. در بین شهداى این استان، صدها شهید در زاهدان، صدها شهید در زابل، صدها شهید در ایرانشهر و در نقاط دیگر هم شیعه و هم سنّى هست و خون اینها در جبهه با یکدیگر مخلوط شد. چرا به جبهه رفتند، چرا جنگیدند و چرا از مرزهاى ایرانِ عزیز دفاع کردند؟ چون ایران پرچم عزّت اسلام را در دست دارد و اسلامى است. امروز ایران عزیز مظهر اسلام است. هر کشور دیگرى در دنیا این پرچم را بلند مى‌کرد، ما در هر جاى دنیا که بودیم به آن ملت و کشور احترام و تعظیم مى‌کردیم. اما این پرچم را ایران اسلامى بلند کرد و این افتخار مال ملت ایران است. در همان وقتى که همه دستگاههاى قدرت بین‌المللى علیه اسلام تلاش مى‌کنند، این ملت با مجاهدت، وحدت کلمه و شجاعت مثال زدنى خود توانسته است نام اسلام را بلند کند. این را همه باید قدر بدانند. همه باید قدر ایران اسلامى و اسلام عزیزِ قدرتمند را بدانند.
مسأله‌اى که امروز جزو مسائل همه ملتهاى مسلمان است، حضور تجاوزکارانه قدرتهاى فراملیتى و متجاوزان بین‌المللى در منطقه است. این یک ابتلاى بزرگ براى ملتهاى این منطقه است. دیروز به بهانه‌اى ملت افغانستان را زیر فشار قرار دادند و امروز به بهانه‌اى دیگر ملت عراق را به همان فشارها تهدید مى‌کنند. پس این شعار ضدّ جنگ، شعار صلح دوستى، حقوق بشر و طرفدارى از دمکراسى چه شد؟! آیا امروز دیگر مردم دنیا حق دارند قدرت مستکبر امریکا را یک قدرت دروغگو و مسؤولان امریکا را فاشیست و هیتلرهاى این زمان بدانند؟! صریحاً مى‌گویند منافع ما اقتضا مى‌کند که به عراق حمله کنیم و به‌خاطر حفظ منافع خود حمله مى‌کنیم. «هیتلر» هم همین حرف را مى‌زد و مى‌گفت که آلمان به فضاى حیاتى احتیاج دارد، لذا به کشورهاى پیرامون خود حمله مى‌کند و حمله کرد. امروز همه مردم دنیا هیتلر را یک فاشیست، یک متجاوز و یک قلدر زورگو و بى‌منطق مى‌دانند. من عرض مى‌کنم که به فردا نمى‌رسد و همین امروز مردم دنیا مسؤولان امریکایى را فاشیست، قلدر و زورگو و متجاوز مى‌دانند. دیدید در صدوشصت شهر دنیا تظاهرات شد و مردمِ خشمگین از رفتار امریکاییها به خیابانها آمدند! البته این اوّلِ کار است. اگر امریکاییها درگیر حمله به عراق شوند، مشکلات آنها را چنان احاطه خواهد کرد که آن نفع بلند مدّتى که از راه تسلّط بر خلیج فارس و عراق براى خود فرض و تعریف کرده بودند، به تهدیدهاى جدّى علیه نظام امریکا تبدیل خواهد شد. امروز مثل دیروز نیست که ملتها در مقابل قلدریهاى فراملیتى ساکت بمانند. امروز ملتها مى‌ایستند. ملتها و دولتهاى مسلمان جز با تمسّک به اسلام، وحدت کلمه، احساس عزّت اسلامى و شجاعت لازم نمى‌توانند این خطرهاى بزرگ را از خود دفع کنند. راه ملت مسلمان ایران - راه ایستادگى و شجاعت و قیام مقتدرانه و عدم تسلیم در مقابل زورگویى - تنها راهى است که در مقابل ملتهاى اسلامى قرار دارد، و این راه را اسلام به ما نشان داد.
پروردگارا ! تو را به‌خاطر نعمت بزرگ اسلام شکر مى‌گوییم، و شما مردم عزیز این ایمان عمیق اسلامى را در خودتان قدر بدانید.
عزیزان من! باید به اسلام عمل کنیم. عمل به اسلام فقط نماز و روزه نیست؛ نماز و روزه و حجّ و عبادت جزوى از اسلام است. رحم و عدالت، رسیدگى به خواستهاى عمومى مردم، خدمت به انسانها و مبارزه با شر و انواع فساد هم جزو اسلام است. اتحاد کلمه مؤمنان در مقابل دشمنان قلدر اسلام هم جزو اسلام است. «الّذین امنوا یقاتلون فى سبیل اللَّه والّذین کفروا یقاتلون فى سبیل الطّاغوت فقاتلوا اولیاء الشّیطان(2)». ما مردم خود را هرگز به جنگیدن دعوت نمى‌کنیم و هرگز به تعرّض و جنگ نسبت به هیچ ملتى اقدام نمى‌نماییم. اما مردمِ خود را به حفظ عزّت و شرف اسلامى و ایرانى، به رعایت موازینى که اسلام براى انسان مسلمان مقرّر کرده و به پیوندِ هرچه بیشتر دلهایشان با یکدیگر دعوت مى‌کنیم. همه زن و مرد باید در صف واحد باشند. زنهاى ما هم به فضل الهى در دوره حاکمیت اسلام مثل مردها در جبهه‌هاى دفاع از مقدّسات و ارزشها ایستاده‌اند. این جوانانى که در جبهه جنگ یا در مبارزه با اشرار و مفسدان اجتماعى و اقتصادى به شهادت رسیدند، پرورش یافته همین دامنهاى پاکند. البته در این‌جا باید عرض کنم در بعضى از مناطق کشور ما از جمله در همین منطقه، نیاز هست به این‌که احترام، حرمت و کرامت زن بیشتر حفظ شود. زن بلوچ، زن مظلومى است: فرزند زیاد، ازدواج تحمیلى، فرزند تحمیلى و عدم فرصت براى بازیافتن خود و هویّت خود از جمله چیزهایى است که من در مدت اقامت در بلوچستان از نزدیک شاهد بودم. مردهاى بلوچ باید زنهاى خود را بیشتر ملاحظه کنند. زنهاى بلوچ همان کسانى هستند که این جوانان رشید را در دامان پاکشان پرورش دادند. زن بلوچ مثل مرد بلوچ و زن سیستانى مثل مرد سیستانى داراى کرامت و شجاعت و عزّت است و این عزّت باید حفظ شود. آنچه که امروز براى ما در منطقه سیستان و بلوچستان در درجه اوّل اهمیت قرار دارد، عمران آبادى و پیشرفت اقتصادى با ایجاد زیر بناهاى لازم، با باز کردن راه تجارت سالم و جلوگیرى از تجارتهاى ناسالم، با مقابله با اشرار و مفسدان، با تأمین آب در حدّى که ممکن است، با ایجاد صنایع، با کشف و بارورى و استخراج معادن - که این استان معادن خوبى هم دارد - و با توسعه کشاورزى و دامدارى است. امروز نظام جمهورى اسلامى این کارها را بر عهده خود قرار داده است. ان‌شاءاللَّه با کمک مردم و با سرمایه‌گذاریهاى دولتى و ملى این کارها باید بتدریج پیش برود. به نظر من، افق و آینده در سطح کشور و در این استان روشن است. امیدواریم که خداى متعال مسؤولان را توفیق دهد. من تأکید و سفارش زیادى کرده‌ام؛ باز هم ان‌شاءاللَّه از مسؤولان در استان و تهران پیگیرى خواهد شد که آنچه را وظیفه آنهاست، انجام دهند.
امیدواریم خداوند متعال این توفیق را به همه مسؤولان بدهد که بتوانند وظایفشان را در این زمینه - که بسیار هم مهمّ است - به انجام برسانند. من از همه شما مردم عزیز، از زنان و مردانى که در این‌جا اجتماع کردید و از عزیزانى که در طول مسیر خیابانها با آن زحمت و تراکم، استقبال و اظهار محبّت کردند، صمیمانه تشکّر مى‌کنم. امیدواریم که خداوند متعال پشتیبان همه شما باشد و دعاى حضرت بقیةاللَّه ارواحنافداه را شامل حال این استان و مردم آن گرداند.والسّلام علیکم و رحمةاللَّه و برکاته‌


جمعه 90 آبان 27 , ساعت 6:38 عصر
قدیمی ترین سفالینه های به دست آمده از منطقه، مربوط به ظروف سفالی با تزیین قالب زده بوده که اغلب نقش هایی شامل طرح های هندسی و گل و گیاه دارند که قدمت این نوع سفالینه های مربوط به قرن 5 و 6 هجری است.
شهر زاهدان کهنه حدوداً در 27 کیلومتری شرق زابل، در بخش پشت آب این شهر واقع شده است. این شهر که در دوران اسلامی از اهمیت خاصی برخوردار بوده است، به طوری که گروهی از محققان آن را شهر زرنج (زرنگ) دوران اسلامی می دانند و بعضی ها نیز آن را شهر باستانی جالق (زالق) به حساب آورده اند.
امّا درباره تاریخ بنیاد شهر« جی ـ پی ـ تیت» انگلیسی معتقد است که زاهدان حدود 420 سال قبل از آن که از سوی تیمور خراب شود، موجود بوده و حدود سال 365 هجری در زمان خلف
ابن احمد آخرین پادشاه صفاری که بعد از 7 سال ماندن در حصار، مطیع سلطان محمود غزنوی شد، ساخته شده است.
قدیمی ترین سفالینه های به دست آمده از منطقه، مربوط به ظروف سفالی با تزیین قالب زده بوده که اغلب نقش هایی شامل طرح های هندسی و گل و گیاه دارند که قدمت این نوع سفالینه های مربوط به قرن 5 و 6 هجری است. دیگر قطعات ظروف سفالی زاهدان کهنه به دوره ایلخانی می رسد و به نظر می رسد این شهر با جبهه و لشکر تیمور (شاهرخ) برای همیشه متروک شده است.
هنری ساوج لندور جهانگرد، باستانشناس و جغرافی دان انگلیسی که در سال 1901 میلادی به سیستان سفر کرده، شهر زاهدان را به لندن شرق (آسیا) لقب داده است.
آنچه که امروزه از زاهدان کهنه به یادگار مانده، شامل برج و باروی شهر و قلعه تیمور است. به طور کلی شهر مانند سایر شهرهای قدیمی پیش از اسلام و شهرهای آسیای میانه دارای 3 حصار آبادی بوده است که نشانه های به جای مانده از معماری شهر، وضع آن را مشخص می کند. بخش اصلی شهر، ارگ (کهندژ) است که پس از آن شارستان (شهرستان) و سپس ربض شهر قرار داشته و گرداگرد هریک را حصاری به همراه برج های تدافعی در برگرفته است. حصار شهر تا حدودی قائمه و به شکل مستطیل دیده می شود.
با توجّه به مصالح مورد استفاده در بناها که تمام خشت خام به همراه ملات کاه گل و اندود گچ بوده، در بعضی مواقع آجرهای مکعبی لا به لای خشت ها به کار رفته و به نظر می رسد که بسیاری از بناهای شهر زاهدان را با مصالح آجر ساخته بودند به طوری که آجرهایی با ابعاد 5 در 14 در 27 و 5 در 27 در 27 سانتی متر به وفور در بخش جنوبی شهر پراکنده است که متأسفانه در قرن های اخیر مردم منطقه بسیاری از آنها را با تخریب بناهای باستانی، برای ساخت مقابر مردگان خود به آنجا منتقل کردهاند.
در محل زاهدان کهنه و اطراف آن، مجموعه ای ازبناهای دوران اسلامی وجود دارد که یکی از این مجموعه ها در فاصله 250 متری شمال شرقی ارگ زاهدان کهنه قرار دارد.
محل زاهدان کهنه می تواند در حقیقت آخرین بقایای شهر زرنج در دوران تاریخی باشد که پس از یورش تیمور لنگ و ویرانی بندهای سیستان دیگر به صورت یک شهر زنده نامی از آن در متون تاریخی باقی نمانده است.
بررسی های انجام شده در روی محوطه های باستانی سیستان نشان داده اند که زمین های رسوبی کنار آنها قابلیت کشت و زرع و آبیاری را داشته اند و با از بین رفتن این موقعیت وضع اسکان در این شهرها و استقرارگاه ها نیز به کلی از بین رفته و موجب متروک شدن آنها شده است. آنچه مسلم است شهر زاهدان کهنه از سوی تیمور لنگ و پس از خرابی بندها و سدهای موجود در روی رودخانه ها ویران شده است.
دروازه معروف به بختیاری در روی دیواره شمال شرقی قلعه بنا شده است. در کنار ارگ زاهدان کهنه یک مجموعه آرامگاهی به نام چهل پیر یا چهل و چهار پیر یا چهل و چهار زاهد کهنه دیده می شود که بنا به روایات موجود، این مردان خدا از سوی تیمور لنگ گردن زده شده اند. در جهت شمال غربی زاهدان کهنه و در طول همان لبه گلی تراس بلندی که شهر دوران اسلامی اخیر زاهدان کهنه در روی آن بنا شده، آثار یک آبراهه قدیمی دیده می شود و مقدار قابل توجهی سفال از نوع سفال های لعابدار دوران اسلامی زاهدان کهنه در سطوح مختلف آن پراکنده است. میل قاسم آباد در طول همین راه واقع شده است. این مناره در زمان بازدید اشتین ارتفاعی برابر 70 فوت (تقریباً 21 متر) داشته است. این بنا با آجر هایی به اندازه 35 در 20 در 5 سانتیمتر ساخته شده و قطر پایه آن حدود 18 متر بوده است.
مناره دارای 2 کتیبه آجری برجسته نیز بوده است. در باره این مناره که کاملاً تخریب شده تیت نوشته است در قسمت پایینی کتیبه اسم تاج الدین ابوالفضل نصر است و در قسمت بالا اسم نوه او تاج الدین حرب نوشته شده است. احتمال می رود که تاج الدین کبیر نتوانسته کتیبه را کامل کند و پیش از آن فوت کرده است.
سید رسول موسوی حاجی، رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه سیستان و بلوچستان و مدیر پایگاه گردشگری می گوید: هویت شهر تاریخی زاهدان کهنه در مطالعات کارشناسی سال 1381 شناسایی شد.
او می افزاید: از پنجم دی ماه گروهی از دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه سیستان و بلوچستان کار مطالعاتی دراین شهر تاریخی را آغاز کرده اند.
وی اظهار می دارد : زاهدان کهنه از 5 بخش مجزا به نام های ارگ اول، ارگ دوم، قطعه، شارستان (جایی که افراد شهرنشین زندگی می کنند) و حومه که دراطراف شارستان را در بر می گیرد، تشکیل شده است وشمال سیستان وبلوچستان را زاهدان کهنه در برگرفته و برای این شهر حد و مرزی نمی توان مشخص کرد.
وی وسعت شارستان زاهدان کهنه را 325 هکتار اعلام کرد وافزود: در کشور ایران هیچ شهری از دوران اسلامی وجود ندارد که وسعت شارستان آن به این اندازه باشد و زاهدان کهنه از قرن 5 تا 9 هجری مسکونی بوده و پایتخت سیستان در دوران اسلامی محسوب شده است.
موسوی معتقد است: بهترین شهری که در ایران می توان آثار حملات تیمور گورکانی (تیمور لنگ) و پسرش شاهرخ را به تفضیل مورد مطالعه قرار داد، زاهدان کهنه است. زیرا آثار تجدید حیات در این منطقه شکل نگرفته و همچنان به سبک قدیم است.
موسوی می گوید: زاهدان کهنه در زمان حیات خود انبار غله سیستان و بلوچستان بوده است و با مطالعات انجام شده بناهای متعددی از خشت و آجر که روی آنها اثر گچ های رنگی نیز به چشم می خورد در این منطقه شناسایی شده است و از نکات بسیار جالب در سبک معماری خانه های زاهدان کهنه 2 ایوانی بودن آنها است یعنی از سمت شمال غرب به جنوب شرق و در جهت وزش بادهای 120 روزه سیستان ساخته شدند.
رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه سیستان و بلوچستان می افزاید: با توجه به این که دریاچه های سه گانه سیستان وبلوچستان پر آب و دارای پوشش گیاهی قوی بوده، جریان باد از سطح این دریاچه ها عبور کرده و با جلوگیری از گرد و غبار، نسیم خنکی از سمت شمال غرب به داخل منازل مسکونی وزیده و از سمت جنوب شرق خارج می شده است.
موسوی اظهار می دارد: شهرستان زاهدان کهنه چهار صد سال حیات و رونق داشته است و این شهرستان از یکهزار سال پیش ساخته شده و تا 600 سال پیش نیز مسکونی بوده است.
وی گفت: تیمور گورکانی و فرزندش شاهرخ به علت رونق، عمران و آبادانی شهرستان زاهدان کهنه به آن حمله کرده و این شهر را تخریب و ویران کردند.
مدیر پایگاه گردشگری سیستان بیان می کند: قطر برج های قلعه این شهر 18‎/5 متر، ضخامت باروهای آن
4‎/5 متر و ارتفاع آنها به 15 متر نیز می رسد که نمونه آن در هیچ بنای تاریخی دوره اسلامی ایران وجود ندارد.
موسوی اظهار می دارد : تنها منبع آب سیستان رودخانه هیرمند بود و حاکم زاهدان کهنه از طریق حفر کانال
زیر زمینی مسیری از این رودخانه را به داخل شهر هدایت کرده بود.
وی می افزاید: تیمور که توان نفوذ به داخل شهر از طریق قلعه با باروهای قطور و مرتفع آن را نداشته، تنها راه تسلط و از بین بردن این شهر را بستن کانال آب دید و از این طریق تمامی شهر را توانست تسخیر کند.
وی، تهیه نقشه توپوگرافیک شهر را از برنامه های در دست اجرا دانست که تا کنون نقشه 500 هکتار آن تهیه شده است و با تهیه این نقشه و تعیین حریم شهر، معرفی و شناساندن آن به علاقه مندان و باستان شناسان به نحو شایسته ای انجام خواهد شد.
رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه سیستان و بلوچستان در ادامه می گوید: طول شارستان زاهدان کهنه 2‎/5 و عرض آن 1‎/5 کیلومتر است و با توجه به این که گستره محصور شارستان 325 هکتار است، تعیین حریم آن نیاز به زمان داردو مطالعات میدانی و اسنادی آن نیز که از پنجم دی ماه شروع شده است تا پنجم اسفندماه ادامه خواهد داشت. زاهدان کهنه در 20 کیلومتری جنوب شرق زابل و در حوزه شهرستان زهک واقع شده است.

چهارشنبه 90 فروردین 3 , ساعت 1:31 عصر

آن زمانی که بنده در ایرانشهر تبعید بودم، به مناسبتهای مختلف، با مسؤولان ارتباط پیدا می‌کردیم. آن وقت به بنده گفتند که یک معاونِ استاندار تا حالا به ایرانشهر نیامده است! در سال 57 در ایرانشهر سیل آمد و هشتاد درصد شهر قطعاً خراب شد؛ یعنی من یک به یک تمام مناطق شهر را با پای خودم رفتم و دیدم. پنجاه روز ما امداد و پشتیبانی می‌کردیم. یک نفر از مرکز که هیچ، از زاهدان هم یک نفر آدم برجسته‌ متشخص به ایرانشهر نیامد که بگوید چه خبر است این‌جا! به صورت ظاهری هدایایی به وسیله‌ «شیر و خورشید» فرستادند که اولاً اگر به دست مردم می‌رسید، یک‌دهم نیازهایی که مردم داشتند و یک‌دهم آنچه ما تبعیدیها برای مردم فراهم کرده بودیم، نمی‌شد؛ ثانیاً همان را هم نمی‌دادند و از آن هدایای ناچیز، مبالغی هم برای خودشان لازم داشتند تا بخورند.
یعنی اصلاً ایرانشهر که مرکز جغرافیایی و به یک معنا مرکز فرهنگی بلوچستان بوده، همیشه در طول زمان، بکلی مغفولٌ‌عنه بود؛ زاهدان هم همین‌طور. برای شترسواری و استفاده از شرابِ چند ده ساله به بیرجند می‌رفتند و برای این‌که در آن‌جا عیاشی کنند، بیرجند فرودگاه داشت؛ اما چون در این‌جا وسیله‌ی عیاشی فراهم نبود، به بلوچستان نمی‌آمدند. یعنی هر نقطه‌ای در کشور - چه بلوچستان، چه هر نقطه‌ی دیگر - که محرومیت داشت، مغفولٌ‌عنه بود. مازندران خوب بود، برای این‌که بروند آن‌جا استفاده کنند. رژیم گذشته این‌طوری بود. 
 یک چیز جالبی به شما بگویم: در مازندران، پنج فرودگاه هست که از زمان رژیم گذشته مانده است! پنج فرودگاه در یک استان که همه‌اش هم برای رژیم گذشته و آن شخص طاغوت یا نزدیکان او بوده است. فرودگاه رامسر برای استفاده از هتل رامسر که می‌دانید برای چه کسانی بوده است؛ فرودگاه نوشهر برای گردشگاه هر ساله‌ی طاغوت که برود آن‌جا و دو ماه استراحت کند؛ فرودگاهی برای یک اردوگاه نظامی که نظامیان وابسته به آنها - که از یک نیروی بخصوصی بودند و نمی‌خواهم اسم بیاورم - آن‌جا بروند و خوش بگذرانند؛ فرودگاه دشت‌ناز نزدیک ساری - که امروز فرودگاه رسمی مازندران است و مردم از آن استفاده می‌کنند و در گذشته برای الواط و اوباش اولاد رضاخان بوده است - که هزاران هکتار از زمینهای حاصلخیز را تصرف و یک فرودگاه هم وسطش درست کرده بودند؛ و یک فرودگاه هم در املاک نوکران خودشان در حدود مینودشت. پنج فرودگاه برای دستگاههای وابسته‌ی به حکومت یا نزدیک به آنها؛ اما مردم، اساتید، مستحقان و بیماران علاج‌ناپذیر مازندران مطلقاً نه از فرودگاه، نه از هواپیما و نه از هیچ تسهیلات دیگری برخوردار نبودند. آنها هرسال چند بار به مازندران می‌رفتند؛ اما به مثل زاهدان در تمام عمر حکومتشان یک بار هم سر نمی‌زدند؛ این می‌شود غبار فراموشی. 
 بیانات در دیدار نخبگان استان سیستان و بلوچستان، 05/12/81لیست کل یادداشت های این وبلاگ