سفارش تبلیغ
صبا

وب سایت شخصی جعفر لک زائی

نظر

در روزهای ابتدایی ورود به مقطع تحصیلی دبستان و آغاز راه پر فراز و نشیب تحصیل باهدف توسعه فردی در راستای نیل به نخبگی و از گروه مثمرثمر قرار گرفته در اجتماع و کمک به رشد، پیشرفت و توسعه کشور در جهت رسیدن به قله های سعادت و با این انگیزه؛در ده سال اول زندگی پاسخ این سؤال در اکثریت کودکان علم است .

اما با گذر زمان و عبور زودگذر از مقطع تحصیلی دبستان و کمک شایان دبیران در مهد کودک و دبستان و حضور نیمی از اوقات روزانه کودکان در منزل دوم خویش و ارتباط با هم سن و سالان و جهش به ده سال دوم زندگی و آشنایی فرد با مشکلات بوجود آمده گذشته و احتمالی آینده و نیاز فرد به دیگر ابعادی که در نظریه جناب مازلو بیان شده است پاسخ به این سوال با تغییر 180 درجه به ثروت می رسد.

در طول ده سال دوم زندگی که با شدیدترین احساسات و عواطف همراه است فرد با تک تک مشکلات زندگی دست و پنجه نرم خواهد کرد و با نحوه پاسخ و رفع آنها و البته با مشاوره بزرگان، خانواده و دوستان آشنا می شود و گاها به عنوان مسئول اجرایی در برخورد اولیه با این سری مشکلات تدابیر صحیح و در خور شأنی اتخاذ خواهد کرد.

در طول این مدت نیز هر فرد نوجوانی برای ورود به عرصه ای جدید و تشکیل خانواده و سر و سامان دادن به زندگی، در پی یادگیری فعالیتی که توان آن را دارد و علاوه بر کمک به اقتصاد کشور به دنبال رفع نیازهای اقتصادی خود و خانواده و ذی نفعان خواهد بود بر می آید.

دوره سخت و دشوار و پرتلاطم ده ساله دوم با شادی ها و غم های خود به پایان می رسد.

در آغاز ده ساله سوم زندگی و ورود به دوران جوانی و گذر از مقاطع تحصیلی و کسب مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و گاها ورود قشر عظیمی از مردم به دوره تحصیلات عالی دانشگاهی در کاردانی و کارشناسی و ادامه آن در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا و البته گذر از دوران خدمت وظیفه عمومی و با چشم انداز آتی فرد در پی تشکیل خانواده و ورود به عرصه اداری کشور پاسخ به این سوال نیز با چرخش مجدد 180 درجه نیز به علم و ثروت توأم با هم تغییر خواهد کرد.

البته نکته مهمتر از همه این است که ما به عنوان مسلمان و اعتقاد راسخ به مذهب تشیع اثنی عشری باید در زندگی خود از سبک زندگی ائمه و امامان استفاده کنیم.

با توجه به کمی زمان و جا تلاش در تکمیل این یادداشت در آینده نزدیک ادامه خواهد داشت و از کنار خیلی از آنها با صرف دانستن گذشتم لذا از صاحب نظران پیشاپیش عذرخواهی می کنم.

امام علی علیه السلام در پاسخ به این سؤال ضمن شمارش دلایل بی شماری که علم را بهتر از ثروت می دانند؛ می فرمایند : علم بهتر است، چون علم ما را حفظ می کند اما ثروت را ما باید حفظ کنیم و لذا به همین نکته بسنده می نمایم.

در روایات داریم کار مؤمن سخت است چون هم باید به کار دنیوی خویش و هم به امور اخروی خویش هر دو برسد.

به طور کلی وقتی آدم دامنه زمانی بیشتری از اوقات فراغت را صرف مطالعه کتب ملزوم می نماید و فکر می کند؛ ذهن او باز می شود و البته از همه مهمتر word power یا دامنه لغات وی گسترش پیدا می کند و برای ایجاد یک محیط مناسب و ساختن آینده ای مملو از امید و ترمیم فرهنگ اصیل این دوران برای خود،خانواده و ملت شریف ایران و بهبود هر چه بیشتر شرایط در حال و آینده گام بلندی را بر خواهد داشت.

فرصت را غنیمت شمرده و به بیان خاطره ای از پدرم سردار سرتیپ پاسدار شهید حاج حبیب لک زائی (رحمت الله علیه) که اینجانب، آن را وصیتی از وصایای ایشان می دانم می پردازم:

در اواخر عمر این بزرگوار، ایشان به من فرمودند: (آقای جعفر؛ تا جوان هستی مطالعه کن و مطالعه ات به گونه ای باشد که در مورد آن مطلب که مطالعه می کنید صاحب نظر باشید)

بزرگترین نعمتی که من داشتم این بود که در تمامی عمر تا پایان توقف ایستگاه دنیایی ایشان در معیت این بزرگوار و در دوران تجرد خویش بودم که از محضر ایشان تا جایی که امکان داشت و زمان اجازه می داد استفاده نمودم و توانستم به عنوان الگویی بارز در مسیر پرفراز و نشیب زندگی بهره مکفی را برده و لذا علاوه بر فرزندی در زمره یکی از مریدان ایشان قرار بگیرم.

البته یادآوری این نکته نیز خالی از لطف نیست که هر فردی در گذر ایام عمر خویش و چه بهتر، از اوان کودکی دارای الگویی باشد که بتواند مسیر زندگی را با اعتماد به نفس بیشتری طی کند.

در ادامه مباحث اخیر نکاتی رو هر چند کوچک از این بزرگوار که خود در مسند مدیران مؤفق کشور جای داشتند جهت یادآوری به این قشر فرهیخته که تلاششان رساندن ملت سلحشور ایران به قله های سعادت و پیشرفت است بیان می کنم :

بکارگیری افراد مستعد و بالقوه در واحدهای کلیدی سازمان ها و ادارات از نبوغ ذهنی مدیران نشأت می گیرد و آنان را برای نیل و پیشبرد اهداف جزئی و عالی سازمان یاری می دهد.

در هر دولت و حکومتی و بدنه آن، مشاوران دلسوز می توانند کمک شایانی در اجرای بهتر امور به مدیران کرده و نقش بارزی داشته باشند.

البته مدیران باید توجه کنند که در امورات کاری بر انسان های کسل تکیه نکنند و از افراد کاهل و ناتوان کمک نخواهند و از انسان های عاصبه طلب مشورت نکنند.

مدیران باید به افراد جوانی که دارای فکر قوی هستند تمایل نشان داده و از استعدادها و توانمندی های آنان و البته شکوفایی آن استفاده نمایند.

و نکته آخر که از همه مهمتر است این است که کسی که بدون کفایت بالا برود بدون جنایت پایین نمی آید.

و نهایتا آرزوی ما طول عمر با عزت و برکت برای رهبر مستدام انقلاب کبیر جمهوری اسلامی ایران، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی) است.

امید است تک تک خدمتگذاران صدیق نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بتوانند رهبر معظم انقلاب را در راستای برقراری عدالت در جامعه که آرزوی هر جوان ایرانی است و نفوذ نان حلال در خانواده های ایرانی و در نتیجه برگه زرین دیگری بر دفتر ابدیت خویش کمک شایانی نمایند.

جعفر لک زائی