وب سایت شخصی مهندس جعفر لک زائی

سردار سرتیپ پاسدار شهید حاج حبیب لک زائی از زبان فرزند با اشاره به آیات قرآن و روایات 

سلام و درود بی کران خداوند متعال بر شهدا بالاخص پدرم رحمت الله علیه؛

صحبت من در مورد بخش دوم و پایانی عمر این بزرگوار هست که البته همیشه من دوست دارم حرف آخر رو اول بزنم و علاقه ای به شاخ و برگ دادن ندارم لذا یه سری نکات مهم زندگی پربرکت ایشون رو که به عنوان فردی که تمام عمرم رو در معیت ایشون بودم بصورت تیتروار بیان می کنم:

در جامعه امروز که تک تک مردم ما درگیر دست و پنجه نرم کردن و مقابله با جنگ نرم و البته تهاجم فرهنگی و در بعد کلان، شبیخون فرهنگی هستند ما نیازمند به یک الگو در مسیر پرفراز و نشیب و پر از سنگلاخ های ریز و درشت زندگی هستیم؛ پدرم رو به عنوان بزرگترین الگو و اسوه در اخلاق و کردار و اندیشه به جامعه معرفی می کنم.مقام معظم رهبری در سخنان اخیرشون در مورد استفاده هیئت های اندیشه ورز به جای اتاق فکر اشاره کردند و گفتند یکی از وظایف این افراد بیان لایه های گوناگون بسیج از جنگ سخت تا جنگ نرم است.

پدرم در سن 24 سالگی در دفاع از ولایت فقیه و کشور با حضور در جبهه حق علیه باطل به درجه رفیع جانبازی نائل شدند و نیمه دوم زندگیشون رو با جسم نیمه جان شروع کردند که در سخنان رهبر معظم انقلاب برتری جانبازان نسبت به شهدای دفاع مقدس اشاره شد.

خب؛ ایشون خودشون رو وقف سپاه کرده بودن و با حضور در جایگاه های عالی سپاه و بسیج به ملت ایران، خدمات ارزنده و قابل توجهی ارائه کردن.

امام علی علیه السلام می فرمایند: خودت را برای آنچه که خداوند بر عهده تو واجب کرده وقف دیگران نما.

حالا من قبل از اینکه بخوام وارد دیگر ابعاد شخصیتی ایشون بشم این نکته رو لازم هست که یادآور بشم که این بزرگوار از لحظه به لحظه عمر شریفشون که به تعبیر خود شهید در وقت اضافه بودن استفاده کردن و من میتونم قسم جلاله الهی بخورم که بر ایشون زمان خیلی مهم بود و لذا وقتشون رو به بطالت نگذروندن. آیه یک سوره عصر و هشت سوره تکاثر به این موضوع اشاره کرده است.

من سحرخیزی رو به عنوان اولین ویژگی و اقامه نمازاول وقت و قرائت قرآن رو به مراتب مهمترین ویژگی می دونم. آیه 17 سوره آل عمران و آیه 2 سوره مزمل به موضوع سحر خیزی و آیه 2 سوره مومنون وآیات 23 و 34 سوره معارج و آه 103 سوره نساء به مراقبت بر اوقات نماز اشاره دارد.

امام علی علیه السلام فرمودند: إِجْعَلْ أَفْضَلَ أَوْقَاتِکَ لِلصَّلَاةِ؛ پربهاترین و بهترین وقتِ ‌شبانه‏ روز خود را برای نماز قرار بده!

مسئولیت پذیری و تعهد به جامعه در تمامی امور کاری ایشون به چشم می خوره که باز هم در بازه زمانی حیات ایشون از بارزترین ویژگی ها به شمار میره.

پیامبر اکرم صلوات الله اجمعین می فرمایند: کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته؛ به راستی که همه شما حافظ و سرپرستید و همه شما جوابگوی مردم زیردست خود هستید.

مقام معظم رهبری در بیانات سال 68 و 70 و 71 خویش با اقشار مختلف مردم به این موضوع اشاره کردند.

آیه 24 سوره صافات به این موضوع اشاره دارد.

خوش اخلاقی در خانواده و مهمتر در اداره و مهمتر از آن با مردم هم خیلی مهمه که به علت بدیهی بودن توضیح بیشتر از این نمیدم که ایشون در سطوح خیلی بالا در سلامت اجتماعی برخوردار بودن.آیه 83 سوره بقره و آیه 125 سوره نحل به موضوع خوش اخلاقی و آیه 6 سوره تحریم به موضوع خانواده و آیه 27 سوره فجربه کل این موضوع اشاره کرده است.

ایشون در مسند یک مدیر در بنیاد مهدویت و ستاد احیاء امر بمعروف و نهی از منکر، استان سیستان و بلوچستان رو به یک جایگاه ویژه در سطح کشور رسوندن.

امام حسین علیه السلام در روز عاشورا فرمودند:انی احب المعروف وانهو عن المنکر

آیه 110 سوره آل عمران به این موضوع اشاره دارد.

انتقال تفکر و اندیشه هم در قامت استادی دانشگاه به نسل جوان و تحصیلکرده از فعالیت های دیگر ایشون بود.خداوند در قرآن کریم بارها انسانها را با سئوالاتی همچون افلا یتفکرون . افلا یتدبرون و افلا یعقلون مورد سوال قرار داده است . گویی قرآن کریم انسان بدون تفکر را به رسمیت نمی شناسد.

ایشون در سخنوری و احاطه کامل به مباحث فرهنگی، اعتقادی، سیاسی، نظامی، جغرافیایی و ... سرآمد عام و خاص در بین مسئولین بودن.آیه 121 سوره احزاب به این موضوع اشاره دارد.

مسئولیت موسسه امدادگران عاشورا از دیگر فعالیت هاشون بود که در این عرصه هم موفقیت های فراوانی رو در بدنه استان شاهد بودیم.آیه 3 سوره ماعون به این موضوع اشاره دارد.

نماینده ایثارگران استان در مجلس شورای اسلامی که در این حوزه هم خدمات ارزشمندی رو ارائه کردند.

هم افزایی کاری ایشون در رابطه با مردم و ادارات در پیشیرد اهداف هم از سری نکاتی است که شخصیت سردار رو به یک شخصیت کاریزماتیک تبدیل کرد.

بازدید مخلصانه از خانواده های ایثارگر از سویی و خانواده های کم بضاعت منطقه از سوی دیگر رو هم میتونیم نام ببریم.

در حوزه سپاه و بسیج که ایشون چندین سال به عنوان پاسدار نمونه منتخب شدند و از تئوریسین های شاخص در این ارگان در سطح کشور بودن و به علت موفقیت های چشمگیر در این وادی و فوکوس بیانات صاحب نظران در سخنرانی ها و یادداشت ها جایی برای بسط این قضیه نیست و چون این حوزه هم خیلی وسیعه و در این فرصت هم نه تنها نمیشه به آن اشاره کرد بلکه ذره ای از آن رو هم نمیتونیم نام ببریم لذا رفرنس میدم به کتب حبیب دلها که چندین جلدش چاپ شده و چندین جلد هم در آینده رونمایی میشه.

علی ای حال نبود جسمانی ایشون که یکی از پایه های قدرتمند فرهنگی و نظامی در سطح کلان بودن روز به روز بر همگان محسوس تر میشه.

البته من بارها به این مسأله اشاره کردم که کالبدشکافی شخصیت بزرگ این شهید در چندین کتاب، چندین همایش و هزاران خاطره ای که من و اعضای خانواده پدرم و دوست دارانشون در حال یادداشت برداری و بازنویسی آنها هستیم که هدف ما انتقال آنها به نسل های آینده است نیازمند یک بازه زمانی بلندمدت هست که آن رو هم به فضل الهی پیگیری می کنیم که بتونیم راه همواری رو برای همه بویژه نسل جوان فراهم کنیم که همه با هم برای فتح قله های سعادت دنیوی و اخروی داشته باشیم.

جعفر لک زائی


کلمات کلیدی:


نوشته شده توسط جعفر لک زائی 95/7/16:: 12:26 صبح     |     () نظر