سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا
 
پنج شنبه 93 بهمن 30 , ساعت 8:11 صبح

حسن قدیری‌ ابیانه گفت: مطابق با خاطرات برخی خلبانان بازنشسته که یکی از آن‌ها مستقیما برای شخص بنده تعریف می‌ کرد هر بار که مهمانی در «دربار شاه» برگزار می‌ شد، هواپیمای سلطنتی صبح زود، زنان دربار را برای آرایش به فرانسه می‌ برد.
حسن قدیری‌ابیانه، با اشاره به فساد گسترده اقتصادی و اخلاقی در دربار پهلوی اظهار داشت: در آن زمان آنچنان فقر گسترده‌ای در کشور وجود داشت که با وجود گذشت 35سال و انجام تلاش‌های مستمر در جمهوری اسلامی ایران علی‌ رغم همه پیشرفت‌ها هنوز نتوانسته‌ ایم آن فقر را ریشه‌ کن کنیم. درباریان و افراد وابسته به آن‌ ها بیت‌ المال را غارت می‌ کردند و از سهم بیت‌ المال برای فسادها و خوش‌ گذرانی‌ های خود هزینه می‌ نمودند در حالی که مردم در فقر مفرط به سر می‌ بردند، فرح پهلوی برای بازسازی شهر"و نیز "هزینه می‌ کرد و به حساب شهردار لندن پول واریز می‌ کرد.

سفیر سابق کشورمان در ایتالیا اضافه کرد: مطابق با خاطرات برخی خلبانان بازنشسته که یکی از آن‌ ها مستقیما برای شخص بنده تعریف می‌ کرد هر بار که مهمانی در "دربار" برگزار می‌ شد، هواپیمای سلطنتی صبح زود زنان دربار را برای آرایش به فرانسه می‌ برد تا خود را برای مهمانی شب آماده کنند، مادر محمدرضا پهلوی هواپیمایی مخصوص داشت که هفته‌ای سه بار او را به آب گرم رامسر می‌ برد و در بقیه ایام هفته نیز هواپیما بخشی از آب گرم معدنی رامسر را برای وی به تهران می‌ آورد تا وی یک روز نیز از نعمت استفاده از آب گرم رامسر بی‌ بهره نماند.
وی در خصوص برگزاری جشن‌ های 2500 ساله نیز گفت: به‌طور معمول در مورد جشن‌ های 2500 ساله گفتنی زیاد است فقط برای این جشن‌ ها رقمی معادل 100 میلیون دلار هزینه شده است. این‌ جشن‌ به‌ مناسبت‌ سالگرد بنیان‌ گذاری نخستین‌ سلسله‌ شاهنشاهی در ایران‌ به‌ شکل‌ مفتضحانه‌ ای برگزار شد. جشن‌‌ های 2500ساله تنها برای‌ رهبران‌ کشورهای خارجی تدارک‌ دیده می‌ شد و به‌ همین‌ خاطر تمامی فعالیت‌ های تدارکاتی آن‌ نیز به‌ خارجیان‌ سپرده‌ می‌ شد. جشن‌ها با بریز و بپاش‌ فراوانی همراه بود و هزینه‌ یکصد میلیون‌ دلاری آن‌ هم‌ از خزانه‌ مملکتی پرداخت‌ می‌ شد در مجالس‌ برپا شده‌ اعمال‌ خلاف‌ اخلاق‌ و فاسد جاری بود، تنها برای‌ تزئین‌ و چراغانی شهر تهران‌ حدود هشتاد میلیون‌ تومان‌ هزینه‌ شد؛ در حالی که‌ در جنوب‌ شهر، مردم‌ از شدت‌ قحطی و خشکسالی مجبور بودند اطفال‌ خود را بفروشند.
قدیری ابیانه افزود: در یکی از جشن‌های 2500 ساله نوار حاشیه لباس "فرح پهلوی "یک متر کم می‌ آید البته حل مشکل برای پادشاه ایران کار پیچیده‌ای نیست چون یک هواپیمای اختصاصی به فرانسه می‌ رود تا آن یک متر نوار را تهیه و برای لباس همسر پادشاه ایران به تهران منتقل کند این‌ها نمونه‌ های کوچکی از عمق فساد خاندان پهلوی محسوب می‌ شود.
وی ضمن بیان‌ اینکه این فساد در زمان رضاخان نیز سابقه داشت تصریح کرد: در زمان حکومت رضاخان سنت وقف به شدت رایج و زمین‌ های زیادی وقف شد یکی از دلایل این اقدام نیز آن بود که رضاخان هر زمین مرغوبی را تصاحب می‌ کرد و مالکین این زمین‌ ها تنها راه نجات اموال و زمین‌ های خود را وقف آنها می‌ دانستند تا املاک خود را از دست‌ اندازی رضاخان مصون بدانند. لذا وقف زمین‌ ها واملاک به امکان متبرکه همچون آستان قدس رضوی سبب می‌ شد رضاخان پهلوی به‌دلیل تحت فشار قرار گرفتن از طرف انظار عمومی قادر به تملک ظالمانه املاک و مستقلات مردم بی‌ دفاع کشورش نباشد. این در حالی است که شخص رضاخان قبلا مسئول نظافت اسطبل سفارت هلند در ایران بود اما اصولا این خاندان خود را صاحب همه ثروت کشور تلقی می‌ کرد.
سفیر سابق کشورمان در ایتالیا در خصوص فساد اقتصادی اشرف پهلوی نیز گفت: اشرف پهلوی در قاچاق مواد مخدر به اروپا دست داشت و ثروت زیادی را از این طریق گردآوری می‌ نمود و برای آنکه انحصار توزیع موادمخدر در ایران را در دست خود داشته باشد به شدت با سایر باندهای قاچاق به مبارزه می‌ پرداخت که سود سرشاری نصیب خود کند قاچاق اشیا عتیقه کشور از جمله اقداماتی بود که درباریان کشور در آن زمان انجام می‌ دادند فرح پهلوی آنچنان به غارت بیت‌المال پرداخته بود که حتی تخمین زده شده است که ثروت وی از این طریق بیش از ثروت خود محمدرضا پهلوی بوده است.
وی در ادامه گریزی نیز به فساد‌های اخلاقی دربار پهلوی زد و گفت: فساد اخلاقی نیز در بین درباریان متداول بود فرح پهلوی معشوقین خود را به کاخ محل اقامت خود می‌ برد و این درحالی بود که شاه نیز از این قبیل اقدامات وقیحانه وی مطلع بود و نسبت به آن واکنشی نشان نمی‌ داد در خاطرات مادر شاه آمده است زمانی که در این خصوص به فرح اعتراض کردم و خطاب به وی گفتم تو از این قبیل اقدامات که مردان را به اتاق خود دعوت می‌کنی خجالت نمی‌کشی؟ وی پاسخ داد: این مسئله، مسئله‌ای شخصی است و به شما ارتباطی ندارد.
قدیری‌ ابیانه در پایان عنوان کرد: به‌ این ترتیب فساد پهلوی تمام تار و پود نظام شاهنشاهی را دربر گرفته بود و مصداق‌ بیان شده تنها بخش کوچک و ناچیزی از اعمال وقیحانه ،وحشیانه و مشمئز کننده سلطنت پهلوی بشمار می‌ رود.لیست کل یادداشت های این وبلاگ